AFF programa


AFF programą (Accelerated Free Fall ) sukūrė ir vystė Kenneth Koleman (JAV) tam, kad intensyviai ir individualiai mokyti žmones, norinčius mėgautis įvairia veikla padangėje. Angliškas terminas "skydiving" gerai tinka veiklai padangėje apbūdinti. AFF programoje naudojama šiuolaikinė parašiutinė įranga ir geriausias metodinis paruošimas. Mokymo procesas vyksta gana sparčiai, todėl stydentai turi įdėti nemažai pastangų. Tiek fizinių, tiek psichologinių.

AFF programą sudaro 7 lygiai. Kiekvienas lygis susideda iš teorinio pasiruošimo ir šuolio, kurio metu studentas bando praktiškai pritaikyti gautas žinias.

Lygiai skiriami į du etapus:

I etapas. "Pradiniai įgūdžiai" - susideda iš trijų lygių, kurių metu studentas įgyja pradinius laisvo kritimo įgūdžius. Pirmą šuolį studentas daro „tandemo“ tipo parašiutu kartu su instruktoriumi, prieš tai gavus šuolio užduotį.

Šuolio metu studentas susipažįsta su laisvu kritimu, kontroliuoja aukštį ir kūno padėtį, pabando valdyti kupolą. Toks šuolis nebuvo įtrauktas į programą, jis pasirodė vėliau dėl programos pagerinimo.
Kiti šuoliai atliekami su dviem instruktoriais, kurių metu studentas mokosi praktiškai pritaikyti bei tobulina iššokimo iš orlaivio ir stabilaus kritimo, aukščio kontrolės ir savarankiško parašiuto skleidimo, kupolo valdymo ir nusileidimo įgūdžius.

II etapas. "Manevravimas" - susideda iš keturių lygių, kurių metu bus tobulinami įgūdžiai, mokomasi manevrų laisvajame kritime. Kiekviename iš šitų lygių, studentas atlieka posūkius, salto, judėjimą numatyta kryptimi ir slydimą į šoną, tobulina kupolo valdymą ir nusileidimą į numatytą vietą.
Perėjimas į kita lygį vyksta tada, kai studentas įvykdė visus ankstesnio lygio reikalavimus, nepriklausomai nuo atliktų šuolių skaičiaus.

7 lygis - AFF programos aukščiausias taškas. Studentas privalo pademonstruoti įgytas žinias ir pradedančiojo parašiutininko įgūdžius:
- savarankiškai paruošti įrangą šuoliui;
- žinoti saugumo taisykles ir veiksmus ypatingais atvejais;
- mokėti laisvo kritimo pagrindus;
- mokėti saugiai nusileisti į numatytą vietą.
Įvykdžius 7-to lygio užduotis, studentas tampa pradedančiuoju parašiutininku.